Základné typy golfových ihrísk a ich charakteristiky

Adventure golf

Polcha ihriska 800-3500 m2
Tvrdé mantinely
Umelé prekážky

Adventure golf je pútavá nenáročná aktivita určená predovšetkým pre hotely, kúpaliská, horské strediská a iné zariadenia cestovného ruchu. Je to skvelý relax pre jednotlivcov, rodiny či pracovné kolektívy. Hrá na umelej golfovej tráve podľa jednoduchých pravidiel golfovými palicami určenými na patovanie alebo minigolfovými kladivkami a golfovou loptičkou. Adventure golf je hlavne skvelý relax pri ktorom sa dá zažiť veľa zábavy pretože prebúdza v návštevníkoch skrytú súťaživosť. Ihriská navrhujeme ako príťažlivé, parkovo upravené záhrady plné kvitnúcich kvetov a okrasných drevín, ktoré v návštevníkoch zanecháva nielen športový, ale aj estetický zážitok z príjemne stráveného dňa v prostredí do ktorého sa budú mať chuť znovu vracať. Návštevníkov ihriska tvoria predovšetkým rodiny s deťmi, firemné kolektívy, školy, eaventové agentúry, účastníci regionálneho cestovného ruchu a podobne. Kapacita 18 jamkového ihriska je 74 hráčov, ktorí si po hodine hry môže sadnúť do reštaurácie a konzumovať. Na rovnakej ploche za porovnateľné náklady je možné vybudovať napríklad 3 tenisové kurty z ktorých si do reštaurácie sadne každú hodinu 6 ľudí. Z toho vyplýva, že Adventure golfové ihrisko má niekoľkonásobne vyššiu rentabilitu využitia plochy oproti kurtom, bowllingovým dráham či ďalším oddychovým aktivitám.

Putting golf

Plocha ihriska 500 – 5000 m2
patovacie gríny
prírodné prekážky

Putting golf tvoria patovacie greeny tak ako ich približne poznáme z klasického golfu. Cieľom hry je prejsť všetky dráhy na čo najmenší počet úderov. K hre je potrebná len jedna golfová loptička a jedna palica (pater). Putting golf je veľmi obľubená forma aktívneho trávenia voľného času pre všetky vekové kategórie. Esteticky navrhnuté a pútavé ihrisko sa stane pre Vašich hostí miestom oddychu a relaxu. Pri hre sa u klienta navyše eliminujú isté "obranné reflexy" na objednávanie si konzumácie ďalších nápojov a jedál, lebo ich vníma ako súčasť hry, čím sa zvyšujú tržby reštaurácie.

Podľa veľkosti pozemku je možné navrhovať Putting golf ako jednogreenový s viacerými jamkami, alebo viac greenové (9 – 18…), ktoré su prakticky bezúdržbové. Greeny su tvarované do rôznych vyvýšením, priehlbní či pieskových bunkrov a sú ukončované zväčša vyššie strihanou trávou, forgrinom a rafom. Podklad pre umelú travu tvorí zvačša špeciálne upravený a tvarovaný terén, ale je možné stavať Putting golf aj na betónovej platni. Putting golf je veľkým lákadlom hlavne pre golfovú verejnosť, ktorá má veľký potenciál rastu. Dokáže zaujať všetky vekové kategórie, ktoré si môžu porovnávať svoje výsledky bez akéhokoľvek hendykepu. Golfová verejnosť je charakteristická ovládaním golfovej etikety, a primeraným spoločenským vystupovaním. Tým prilákate do svojho zariadenia ľudí, ktorí sa budú u Vás správať tak, ako su zvyknutí z golfových ihrísk. Nebudú robiť zbytočný hluk, nebudú Vám ničiť Vaše zariadenie. Budú sa správať priateľsky, otvorene a dodrziavať golfovú a spoločenskú etiketu na ihrisku, ale aj mimo neho.

Crazy golf

Plocha ihriska 500 – 2500m2
Hravé prekážky
Tematické jamky

Crazy golf je zábava pre malých aj veľkých a je ideálnym miestom pre trávenie rodinných výletov. Ihriská sú veľmi interaktívne s veľkým množstvom umelých prekážok, stavieb a figurín. Ihriská sú umiestnené v exteriéri, ale aj v interiéri. Crazygolf má rovné betónové mantinely, záludné prekážky a nerovnosti. Na dráhe sa môžu nachádzať loptičky aj viacerých hráčov v rovnakom čase. Toto pravidlo hru dramatizuje a dáva veľké možnosti taktizovania hry. Odporúčaná aktivita pre zábavné centrá, reštaurácie, centrá voľného času, hotely orientované na rodinné dovolenky a podobne. Prekážky musia byť regulárne hrateľné tak, aby bolo možné na nich organizovať európske aj celosvetové turnaje. Ihriská navrhujeme tematicky ladené tak, aby zapadli do koncepcie prevádzkovaného zariadenia. Vo svete sa veľmi často stavajú v štýle pravekých záhrad s dinosaurami a inými pravekými zvieratami, pirátske golfy, orientálne golfy, stredoveká tematika a podobne.

Pitch & putt golf (3 par golf)

Jedným z najefektívnejších prostriedkov na popularizáciu tak krásneho športu ako je golf, je budovanie verejných 3 PAR GOLF ihrísk. Základné druhy 3 PAR golfových ihrísk sú Chip&putt golf a Pitch&putt golf. V zásade sa líšia len dĺžkou hraných úderov. Na zhruba 20 % plochy potrebnej pre klasické 18 jamkové golfové ihrisko je možné vybudovať ihrisko, ktoré poskytne návštevníkom 100% plnohodnotného golfového zážitku. Ušetríte tak veľké množstvo financií a dosiahnete porovnateľný efekt a klientelu ako pri klasickom golfovom ihrisku, ale s omnoho väčšou rentabilitou. Cieľom 3 PAR GOLFU je prilákať čo najširšiu verejnosť. Takéto ihrisko je takmer plnohodnotnou náhradou klasického golfového ihriska bez nutnosti hrania dlhej hry. Ihrisko tvoria jamky s dĺžkou od 20 do 90m a sú navrhnuté tak, aby postačovali na odohranie celého ihriska 2 golfové palice a pater. 3 PAR GOLF ihriská sa vyznačujú na prvý pohľad jednoduchosťou a využitím prirodzených daností prostredia v ktorom sú umiestnené. Ne na druhej strane svojou náročnosťou verne simulovujú všetky možné možné golfové údery. Hra na 3 PAR GOLF-ovom ihrisku je omnoho rýchlejšia a pútavejšia, čím vyhovuje aj pracovne veľmi vyťaženým ľuďom, ale aj mládeži a seniorom, nakoľko nie je potrebné absolvovať s ťažkým begom niekoľko kilometrov dlhý okruh. Osvetlené 3 PAR GOLF ihrisko je možné využivať aj do neskorých večerných hodín a vyžaduje si len minimálne náklady na údrzbu. Všetci svetoví golfisti ako aj všetky príručky sa zhodujú v názore na veľkú dôležitosť krátkej hry a patovania pre zlepšovanie handycapu. A toto všetko skrýva v sebe 3 PAR GOLF nazývaný tiež PITCH & PUTT GOLF.

 

 1. Tématické ihriská:

  • Stavané okolo konkrétnej témy, ako piráti, dobyvatelia vesmíru, dinosaury, fantasy svety a ďalšie.
  • Prvky ako dekorácie, prekážky a jamky sú prispôsobené zvolenej téme.
 2. Podzemné ihriská:

  • Umiestnené v podzemných priestoroch alebo tmavých miestnostiach.
  • Osvetlenie a efekty sa používajú na vytvorenie tajomnej atmosféry.
 3. Horror ihriská:

  • Navrhnuté tak, aby vzbudzovali dojem strachu alebo napätia.
  • Využívajú temné prostredie, zvukové efekty a strašidelné dekorácie.
 4. Historické ihriská:

  • Založené na histórii alebo starovekých civilizáciách.
  • Používajú rekonštruované a autentické prvky, aby vytvorili autentickú atmosféru.
 5. Vodné ihriská:

  • Umiestnené okolo vodných prvkov, ako sú jazerá, potoky alebo fontány.
  • Hráči musia presne zahrať loptu cez vodné prekážky.
 6. Mestské ihriská:

  • Vytvorené v mestských priestoroch alebo na strechách budov.
  • Využívajú mestské prvky a architektúru na zvýšenie náročnosti.
 7. Extrémne ihriská:

  • Navrhnuté s dôrazom na vysokú náročnosť a adrenalínový zážitok.
  • Obsahujú zákruty, skoky alebo iné extrémne prekážky.
 8. Súťažné ihriská:

  • Zamerané na súťaž a závodné prvky.
  • Hráči môžu súťažiť v čase alebo počte pokusov na dosiahnutie cieľa.
 9. Detské ihriská:

  • Prispôsobené pre mladších hráčov s jednoduchšími prekážkami a hravými prvkami.
  • Tématické pre deti, ako napríklad animované postavičky alebo farebné dekorácie.
  •  
 10. Virtuálne ihriská:

  • Kombinujú fyzické a virtuálne prvky s použitím technológie rozšírenej reality (AR) alebo virtuálnej reality (VR).

Tieto rôznorodé typy adventure golfových ihrísk umožňujú hráčom zažiť rôzne atmosféry a úrovne náročnosti, čím sa stávajú atraktívnymi pre rôzne skupiny ľudí s rôznym vkusom a preferenciami.

Prvý certifikovaný dodávateľ zábavných golfov pre Strednú a východnú Európu

Nákupný košík
Návrat hore